Spomienky na vianočnú Kodaň

Autor: Dominika Kislíková | 23.12.2020 o 13:41 | Karma článku: 7,17 | Prečítané:  404x

Tam k nám na pozdrav priplávala Malá morská víla, ostala sedieť a obhliadnuc od pravidiel jej podmorského sveta vyčkávala svoju platonickú lásku. 

A tak si kráčame vianočnou Kodaňou, útulným dánskym hlavným mestom. Tešíme sa vianočnej výzdobe, vôni vareného vína a najmä gloggu - tradičného severského nápoja počas dlhých zimných dní. Studený vietor šteklí naše líca, ktoré sa menia na červené ozdoby našich tvárí.  

Podobne ako snívajúci mužík sediaci na Mesiaci, tak zaujímavo vyzerá Kodaň aj v jej ďalších uličkách, prístavoch či parkoch. Architektúra mesta je jednoliata, a predsa rozmanitá, moderná. Hnedo-červené tehličky posypali omietky domov. Vysvietené balkóny sa tešia kreativite a zdobia väčšinu obydlí. Prázdne steny sú nahradené farebnými street-art maľbami s hlobkým významom. Perfektná infraštruktúra sa postará, aby ste sa dostali v krátkom čase a s minimálnymi prestupmi na cieľové miesto. Či už autobusom alebo loďou. Občas sa síce stane, že sa v autobusoch nesie silná vôňa fajčiarov marihuany, ale je to len slabý odvar v porovnaní s návštevou mestskej časti Christiania, ktorá sa rozprestiera na východnej strane Christianshavnu. Christiania je voľnomyšlienkárska oblasť, kde sa obyvatelia búria voči pravidlám Európskej únie, a toto miesto sa považuje za autonómnu časť Kodane. 

Len čo vkročíte na toto podivné miesto, omámi Vás už spomínaná vôňa marihuany a ohúria Vás schátrané domy, v ktorých ruinách sa nachádzajú music bary a kaviarne. Na konci jednej z ulíc je strom ovešaný topánkami, a tak ako všetko v Kodani dáva zmysel, aj toto má svoje vysvetlenie. Za rohom tohto vianočného topánkového stromčeka sa nachádza ulica Pusher Street. Ulica na prvý pohľad pripomína čínsku štvrť a reggae hudba Vás naladí tak, aby ste chápali, čo sa tu vlastne deje. Oficiálne neoficálny trh s drogami! Vysmiati pouliční predávači ponúkajú hašiš, marihuanu a iné, ťažko definovateľné látky a produkty z nich. Všetko je pekne rozložené na stoloch, návštevník si môže privoňať, dotknúť sa a vybrať si. Ach, toľko zakázaného na jednom mieste... Slobota a ilegálnosť si tu podávajú ruky. A panuje tu i napriek tomu zvláštny pokoj. Fotiť a natáčať je na tomto mieste pochopiteľne zakázané, preto vnímanie detailov na prechádzke Christianou umocňuje zážitok. Lepšie raz vidieť ako desaťkrát počuť. 

Presuňme sa do centra mesta. Najznámejší prístav Nyhavn je i počas upršaného počasia plný ľudí, ktorí sa prišli zohriať už spomínaným gloggom. Chlad miestnym neprekáža. A dážď už vôbec nie, keďže stretnete len zriedka Dánov, ktorí so sebou nosia dáždnik. Možno práve preto sa ženy nelíčia, no napriek tomu sú pekné, prirodzené. Muži sú veľmi pohľadní - bodaj by aj nie, veď sú to praví potomkovia Vikingov. 

V meste sídli Dánska kráľovná Margaréta II., a na tomto mieste žil pre nás asi najznamejší rozprávkar, Hans Christian Andersen. V Kodani sa tiež nachádza najviac reštaurácií ocenenými Michelinskými hviezdami. V každej uličkej je zašitý maličký bar alebo útulná kaviareň. Ich ozdobou v interiéri sú zapálené sviečky, pohodlné vankúše, vanilková vôňa. Prečo sa teda Paríž nazýva mestom lásky, keď šarmantná Kodaň ponúka ďaleko viac romantických miest a kútov? 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Jeseň martýrov

Budú sa Fico, Kotleba, Harabin a spol. na jeseň nadchýňať nevídanou lojalitou svojho elektorátu?


Už ste čítali?