Horou i dolinou obce Zemplínske Hámre

Autor: Dominika Kislíková | 18.5.2020 o 14:14 | (upravené 21.5.2020 o 10:22) Karma článku: 7,42 | Prečítané:  1648x

Čerti tu podľa legendy vláčili skaly na chrbte a ľakom zhodili jednu z nich na kopec. Tá dominantne vyčnieva nad Vihorlatskými vrchmi a dodnes objíma netradičnú dedinku na východe Slovenska. 

Obec Zemplínske Hámre leží na úpätí Vihorlatských vrchov. Rázovitý charakter okolitej prírody, bohatá banská história a športovo-rekreačný areál sú časté ciele turistov. Obec bola založená v roku 1809 Jozefom Rhollom a jej pôvodní obyvatelia boli Nemci z Gelnice, Margecian a Rolovej Huty, ktorí sa tu usadili za účelom ťaženia železnej rudy a pálenia dreveného uhlia. Výdatný potok a hustý les predstavoval dobré podmienky pre tieto remeslá. Hoci tieto činnosti v dedine zanikli, naďalej sa tu v kameňolome ťaží a spracováva drvené kamenivo - andezit. 

Nie jeden Zemplínskohámorčan sa pýši Sninským kameňom, z ktorého sa ľahko skotúľať na Morské oko. Práve kameňolom môžeme považovať za vstupnú bránu na tento vrch, ktorý je tvorený z dvoch andezitových útvarov. Tzv. Veľký sninský kameň ponúka nádherné výhľady na okolité dediny, vihorlatské kopce, v prípade jasného počasia vykuknú aj Vysoké Tatry. Malý sninský kameň sa usmieva na nižšie položené sopečné jazero Morské oko, ktoré patrí podľa zdrojov medzi tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku. Na východnej strane vidieť kopce slovensko-poľsko-ukrajinského trojhraničia.

Týmito túrami sa objavovanie Vihorlatských vrchov zďaleka nekončí. Samotná vyhasnutá sopka Vihorlat sa dá zdolať mnohými trasami v regióne. Jedna z nich vedie práve z chotára obce Zemplínske Hámre, v rámci vojenského obvodu Kamenica nad Cirochou (donedávna Valaškovce). Takmer 15 km dlhú lesnú cestu je možné prejsť pešo, bicyklom i autom. Je to prevažne rovinatá trasa, náročná čo sa týka vzdialenosti. Zapotíte sa iba pri poslednom kilometri šplhom do kopca a pri troche šťastia zbadáte srnku, králika či medveďa. Výhľad z Vihorlatu na Zemplínsku Šíravu nepochybne stojí za to. Koniec koncov, stojíte na sopke v dôchodkovom veku!

Centrom každej dedinky je kostol, obecný úrad, škola a krčma. A Zemplínske Hámre nie sú žiadnou výnimkou. Navyše, v obci sa nachádza múzeum, penzión, turistické informačné centrum, park s fontánou, sauna, športovo-rekreačný areál, multifunkčné ihrisko. Pozdĺž uličiek sa tiahne Hámorský náučný chodník, ktorý prepája obnovené pamiatky a historicky známe miesta s niekdajšou priemyselnou činnosťou. Aj vďaka týmto aspektom návštevnosť dedinky a okolia každoročne rastie. 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?